دی‌اکسید منگنز

دی‌اکسید منگنز
Share

دی‌اکسید منگنز

با فرمول شیمیایی MnO۲ یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاب‌کم ۱۴۸۰۱ است

که جرم مولی آن 86.9368 g/mol می‌باشد. شکل ظاهری این ترکیب، جامد سیاه- قهوه‌ای است. این ماده میتواند کاتالیزور خوبی برای آب اکسیژنه باشد.

این عنصر در طبیعت به صورت منگنز با فلز کرم در گروه ششم و با فلز آهن در گروه هشتم همسایه بوده و از نقطه نظر شیمیایی شباهت های زیادی به آن دارد . با این وجود ، از نظر خواص متالوژیکی منگنز تفاوت هایی با آهن و فلزات نزدیک به آن دارد . چرا که آهن ، کبالت و نیکل خواص مفید فیزیکی خود را به عنوان یک فلز حفظ کرده و در اکثر آلیاژها به عنوان پاه عمل می کنند، در حالیکه منگنز چنین نیست .

در صنایع شیمیایی، انواع مواد شیمیایی، تهیه کودهای شیمیایی، انواع سولفات واکسی سولفات های منگنز در خوراک دام و افزودنی های کودهای گیاهی، رنگ سازی و تهیه پرمنگنات سدیم و پتاسیم که به عنوان ضد عفونی کننده و اکسید کننده می باشد . ترکیبات شیمیایی مختلف حاوی منگنز در انواع کودها، مواد خاکی، صنایع شیشه، انواع رنگ، لعاب، رنگ جلا، آجرهای رنگی، سرامیک و اهداف شیمیایی و طبی بکار می روند. درصد مناسبی از MnO2 در سنگ معدن برای استفاده در متالوژی بیش از 35% و میزان فسفر آن از 0/2 -0/15 می باشد. کانی های منگنز مورد استفاده در صنایع شیمیایی باید درجه خلوص بالاتری داشته و حاوی 80%-85MnO2 باشند. ترکیبات شیمیایی نظیر پرمنگنات پتاسیم و سولفات های منگنز محصولاتی هستند که بعد از صنایع متالوژی و باتری مهم ترین کاربرد برای منگنز هستند. پرمنگنات پتاسیم یکی از قوی ترین مواد اکسید کننده است که در موارد مختلفی استفاده قرار می گیرد. سولفات منگنز یک محصول واسطه است و به دلیل حلالیت بالای آن در تولید فلز منگنز و در ساخت سایر ترکیبات شیمیایی کاربرد دارد

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart